TRABZON HABER AJANSI
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

DİYANET-SEN; CAMİ İMAMINA SALDIRIYI KINADI

DİYANET-SEN; CAMİ İMAMINA SALDIRIYI KINADI

Tarih 29 Şubat 2012, 10:32 Editör

Memur Sen'e bağlı Diyanet-Sen Trabzon Şube Başkanı Hasan Çakır; Trabzon Merkez İncirlik Camii'nde geçtiğimiz günlerde görevli cami imamına yönelik yapılan çirkin saldırıyı sert ifadelerle kınadı.

Memur Sen’e bağlı Diyanet-Sen Trabzon Şube Başkanı Hasan Çakır; Trabzon Merkez İncirlik Camii’nde geçtiğimiz günlerde görevli cami imamına yönelik bir vatandaş tarafından yapılan çirkin saldırıyı sert ifadelerle kınadı.

 

 

 

Şube Başkanı Hasan Çakır;

 

“İncirlik Camii’nde meydana gelen çirkin olayda cami imamımıza hakaret edilmiş, taciz edilmiş, onuru zedelenmiştir. Bunu yapan aslında kendisini iki cihanda unutulmayacak kara bir leke ile lekelemiştir.

 

Din görevlisinin sahipsiz olmadığını, sorumlu olduğu makamın müftülükler olduğunu önemle hatırlatırız. Camii dernekleri din görevlisinin vaazına, hutbesine, namazına karışamaz. Yapılacak bir hizmet varsa imamın ve müezzinin başkanlığında onlara yardımcı olurlar.

 

Bu sürecin takipçisi olacağız. Bu olayı ve din görevlisine yönelik bu tür olayları şiddetle kınıyoruz” dedi.

Çakır yaptığı açıklamada devamla şu ifadelere yer verdi:

 

“Toplumun milli ve manevi değerleri kazanmasında camilerin değeri oldukça önemlidir. Toplumu kaynaştıran, birleştiren ve insanlık değerlerinin merkezi olan bu mekânlar, Allah’ın evleri olarak tarif edilmiştir. Buralardaki hizmetler de kutsaldır. Bu kutsal vazifenin en önemli gönüllüleri din görevlileridir. Fedakârlıkla ve sorumlulukla bu vazifeyi yerine getirirler.

 

Yine cami hizmetlerinde faydalı olan ve nice camilerin yapılmasında, hizmet vermesinde, fiziki aksaklıkların giderilmesinde yardımcı olan derneklerde bu hizmetin bir parçasıdırlar. Bu hizmeti hakkıyla yapan, cami hizmetlerine yardımcı olan, hayırda yarışan bu kişiler tarih boyu hayırla yad edilmişlerdir. Onlar hep minnetle anılacaklardır.

 

Camilerin asıl sorumluları din görevlileridir. Din görevlileri de müftülüğe karşı sorumludurlar. Dernekler, camilerin ve müştemilatının; imarında, inşasında, onarımında din görevlilerine yardımcıdırlar.

 

Bu kanunen böyle olduğu halde ne yazık ki, bazı ‘kendilerini menfaat hırsı bürümüş’ dernek yetkilileri vazifeleri olmadığı halde din görevlisini kontrol altına almaya, ona amir pozisyonu takınmaya, caminin bütün işlerinde kendilerini tek yetkili kılmaya çalışmaktadırlar. Bu durum onların kendi acziyetlerini ortaya koymaktadır.

 

Cami dernekleri: din görevlisinin vaazına, hutbesine, namazına karışamaz. Yapılacak bir hizmet varsa imamın ve müezzinin başkanlığında onlara yardımcı olurlar.”  

 

GÜNEBAKIŞ Gazetesi – 28.02.2012

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Gündem

MEVLİD KANDİLİNİZ MÜBÂREK OLSUN

MEVLİD KANDİLİNİZ MÜBÂREK OLSUN Bu Gece 1 Rebiu'l Evvel 1436 (2 Ocak 2015) Cuma Gecesi; İslam Âlemince, Âlemlere Rahmet Olarak Gönderilen Sevgi...

MHP İl Başkanı Demeli: 'Trabzon Her Geçen Gün Kan Kaybediyor'

MHP İl Başkanı Demeli: 'Trabzon Her Geçen Gün Kan Kaybediyor' MHP Trabzon İl Başkanı Muammer Demeli, bugün Parti İl Binasında Düzenlediği Basın Toplantısında: "Fırsatını bulan b...
MUHAMMET YAVRUOĞLU (Özgeçmiş)19 Nisan 2015

GALERİ

Kuruluş Tarihi: 9 Haziran 2010-Tüm Hakları Trabzon Haber Ajansı Yayıncılık ve İnternet Hizmetleri'ne Aittir. Kaynak Gösterilerek Haberler Yayınlanabilir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi