TRABZON HABER AJANSI
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

KÂBE'DE OSMANLI REVAKLARI HANİ KORUNACAKTI ?

KÂBE'DE OSMANLI REVAKLARI HANİ KORUNACAKTI ?

Tarih 07 Aralık 2012, 11:15 Editör

Kâbe'yi çevreleyen ve Osmanlı Hükümdarı Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan Revaklar, tavaf alanını genişletme amacıyla yıkılmaya başlandı..!

 

 

Kâbe’yi çevreleyen ve Osmanlı tarafından yaptırılan Revaklar, tavaf alanını genişletme amacıyla yıkılmaya başlandı..!

 

Bazı uzmanlar yıkılan revakların tekrardan yerine konulacağını ifade ederken, bu konu ile ilgili resmi bir açıklama gelmiş değil.

 

Uzmanlar esas olarak genişleme için Say Alanının dibindeki kralın sarayının yıkılması gerektiğini ifade ediyorlar.

 

 

 

TİMETÜRK / Haber Merkezi

KÂBE’DE OSMANLI REVAKLARI YIKILMAYA BAŞLANDI


Yaklaşık 50.000 kişinin aynı anda tavaf edebildiği Kâbe’de, revakların kaldırılması ile birlikte hesaplamalara göre 130.000 kişi aynı anda tavaf yapabilecek. Hatırlanacağı üzere Kâbe’nin boyunu geçmeyecek şekilde, ecdadımız tarafından yaptırılan revakların etrafına daha sonradan Kâbe’yi ve Osmanlı revaklarınıda çevreleyen Mescid-i Haram inşaa edilmişti.

ERDOĞAN'A SÖZ VERİLMİŞTİ

Nisan ayında Suudi Arabistan ziyaretinde konuyu Kral Abdullah’a açan Başbakan Erdoğan, revakların yıkılmaması konusunda söz aldı. Ancak Kral, revakların Türkiye’ye getirilmesine ilişkin herhangi bir söz vermedi.

 

Başbakan Tayyip Erdoğan, geçen haftaki Suudi Arabistan ziyaretinde kendisini oldukça misafirperver bir şekilde karşılayan Kral Abdullah bin Abdulaziz’e, Kâbe’nin avlusunu çevreleyen Osmanlı revakları konusunda ricada bulundu.

 

Erdoğan’ın ricası üzerine revakların yıkılmayacağını belirten Kral Abdullah, bu konuda çalışma yapmak üzere bir komisyon kurduğunu ve komisyon üyelerini kendisinin atadığını söyledi.

Kral Abdullah, revakların asıl şekillerinin korunarak avluda yer açmak için geriye çekilebileceğini, bu yönde hazırlıklar yürütüldüğünü belirtti.

 

Revakların Türkiye’ye getirilmesi konusundaki teklif daha önce Suudi makamlara iletilmişti. Bu teklifi Başbakan Erdoğan da Kral Abdullah’a iletti. Ancak Kral Abdullah’ın bu konuda bir söz vermediği öğrenildi.

‘REVAKLAR İÇİN YENİ CAMİ YAPILABİLİR’

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, revakların Türkiye’ye getirilmesi konusunda HABERTÜRK’e şunları söyledi:

 

“Suudi makamlar, revakları yıkmaya niyetlerinin olmadığını söylemişlerdi. Restorasyon projeleri için Türkiye’den uzman heyet gönderelim dedik; buna izin çıkmadı. Sayın Başbakan’ın, ‘Revakları, Türkiye’de uygun bir mekânda değerlendirelim’ düşüncesi var. İstanbul’da Anadolu yakasında görkemli bir cami yapılabilir, bunun etrafına konulabilir. Ankara’da Hacı Bayram çevresinde olsun önerisi de vardı.”

ÖZAL ENGEL OLMUŞTU

Daha önce de Kâbe'nin genişletilme projeleri kapsamında yıkılması gündeme gelen revak ve kubbelerin kaderini dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal devreye girerek kurtarmıştı.

 

Uzmanlar ise tahta kemerleri taş ve tuğlayla çevrilerek üzerine 500 küçük kubbe yapılan Osmanlı revaklarının yıkılacak olması konusunda ikiye bölündüler. 'Osmanlı mirası mı yok ediliyor yoksa proje bir mecburiyet mi konusunda' fikir ayrılığına düşen uzmanlara göre Ecyad Kalesi'nden sonra kalan son Osmanlı izini de silme amacını taşıyor. Kâbe’nin hemen yanındaki Kale de birkaç yıl önce yıkılıp yerine otel yapılmıştı.

TiMETURK - 06 Aralık 2012 Perşembe - 18:11

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Gündem

MEVLİD KANDİLİNİZ MÜBÂREK OLSUN

MEVLİD KANDİLİNİZ MÜBÂREK OLSUN Bu Gece 1 Rebiu'l Evvel 1436 (2 Ocak 2015) Cuma Gecesi; İslam Âlemince, Âlemlere Rahmet Olarak Gönderilen Sevgi...

MHP İl Başkanı Demeli: 'Trabzon Her Geçen Gün Kan Kaybediyor'

MHP İl Başkanı Demeli: 'Trabzon Her Geçen Gün Kan Kaybediyor' MHP Trabzon İl Başkanı Muammer Demeli, bugün Parti İl Binasında Düzenlediği Basın Toplantısında: "Fırsatını bulan b...
MUHAMMET YAVRUOĞLU (Özgeçmiş)19 Nisan 2015

GALERİ

Kuruluş Tarihi: 9 Haziran 2010-Tüm Hakları Trabzon Haber Ajansı Yayıncılık ve İnternet Hizmetleri'ne Aittir. Kaynak Gösterilerek Haberler Yayınlanabilir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi