TRABZON HABER AJANSI
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

"HER YÖNÜYLE TRABZON" ETKİNLİKLERİ ANKARA'DA BAŞLADI

Tarih 22 Şubat 2013, 10:35 Editör

Ankara'da 21 Şubat 2013'de 'Her Yönüyle Trabzon Etkinlikleri'nin bu yıl 7. si görkemli bir törenle başladı.

      

Ankara’da 21 Şubat 2013’de ‘Her Yönüyle Trabzon Etkinlikleri’nin bu yıl 7. si görkemli bir törenle başladı.

 

İstanbul Feshane’de de Trabzon günleri başlıyor. Trabzon Federasyonu Başkanı Haydar Dulkadiroğlu: ‘Tüm hazırlıklarımızı yaptık. İstanbul’daki Trabzonluları kenetleyeceğiz’ diye konuştu.

 

 

 

Bakan Bayraktar: “Trabzon’a Demiryolunu getirerek, İpek Yolunu yaparak, Tanjant, Kanuni, Güney Çevre Yolunu yaparak Akyazı’yı bitirip Trabzon’a müthiş bir stat kazandırarak ve Trabzonspor’u şampiyon yaparak Trabzon’u istediğimiz yere getireceğiz” dedi.

 

Bakan Şimşek: “Biz hükümet olarak, Maliye Bakanı olarak Trabzon’un bu medeniyet ve kalkınmasın her zaman destek olacağız” dedi.

 

 

 

Ankara'da Bu Yıl 7'incisi Gerçekleştirilen "Her Yönüyle Trabzon Etkinlikleri"ne Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık da katıldı.

      

 

 

Atatürk Kültür Merkezi’nde başlayan etkinliklerin açılış törenine; başta TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Çevre ve TBMM Başkanvekili Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Sağlam, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık ve eşi Sema Kızılcık, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, KTÜ rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal çok sayıda STÖ temsilcisi ile vatandaşlar katıldı.

      

 

 

BAYRAKTAR, ‘BİZE HER YER TRABZON’ BOŞUNA SÖYLENMİYOR’

      

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, konuşmasında Trabzon’un önemine değinirken dikkat çeken ifadeler kullandı. Bakan Bayraktar:

 

“Biz Türkiye insanları olarak gerçekten Türkiye’mizin birliğini dirliğini en iyi şekilde yaşatmak için hepimiz kardeşlik duygusu içinde bağrımıza basmak zorundayız.

 

Bu etkinlik için özel bir gayret oldu. Boşuna ‘Bize Her Yer Trabzon’ demiyoruz. Bu balın özü gibi süzüle süzüle oluşan bir sözdür.

 

Geldiğimiz noktada tabi burada, Trabzon’un hep iyi taraflarını anlattılar. Ama Trabzon son 30 yıldır kan kaybediyor. Türkiye’de 81 vilayet arasında 4.  ama şimdi 29 vilayet büyükşehir oldu, bizde 29. Olarak büyükşehir olduk.

 

Biz daha önce Gaziantep, Kayseri ve Denizli ile aynı ligdeydik. Şimdi onlardan 1 lig aşağı düştük. Ancak son 10 yılda kurulan hükümetler tarafından Trabzon’a özel bir destek verildi. Gerçekten çalışıyoruz. Trabzon’un 4 bin yılık tarihi var.

 

Trabzon’un Türkiye’ye dünyaya verdiği fotoğraf bizim için yeterli değil. Trabzon’a Demiryolunu getirerek, İpek Yolunu yaparak, Tanjant, Kanuni, Güney Çevre Yolunu yaparak Akyazı’yı bitirip Trabzon’a müthiş bir stat kazandırarak ve Trabzonspor’u şampiyon yaparak Trabzon’u istediğimiz yere getireceğiz” dedi.

       

 

 

BAKAN ŞİMŞEK, ‘TRABZON’A DESTEK OLACAĞIZ’

      

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de, yaptığı konuşmasında Trabzon’un Kahramanmaraş ile kardeş il olduğunu hatırlatarak, kendisinin Batman Milletvekili olduğunu ve Trabzon’un da Batman ile kardeş il olması istediğini kaydetti. Bakan Şimşek:

 

“Hamsiköy’e gittiğimde yediğim sütlacın tadı hala damağımdadır. Hakikaten Trabzon büyük bir değişim ve gelişim içerisinde. Biz hükümet olarak, Maliye Bakanı olarak Trabzon’un bu medeniyet ve kalkınmasın her zaman destek olacağız” dedi.

      

 

 

KIZILCIK, ‘TRABZON’U ANKARA’YA GETİRDİK’

      

Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, tarih, medeniyet ve kültür şehri olan Trabzon’un her yönüyle Ankara’da tanıtılmasına, Trabzon’a gelemeyip merak eden, Trabzon’u görmek isteyen herkesin ayağına gelindiğini söyledi. Vali Kızılcık:

 

“Sayın Başkanımızın sunumunda vurgulamaya çalıştığı değişim ve gelişimi sizlerle paylaşmak üzere buraya geldik. Şüphesiz dünya değişiyor, gelişiyor. Dünyadaki değişim ve gelişimde ülkeler birbirleri ile rekabet halinde yarıştıkları gibi artık şehirler de birbirleriyle yarışıyor ve rekabet ediyor. Tabi ki bu rekabet yıkıcı bir rekabet olmayıp birbirlerini daha üst noktada geçebilme, yakalayabilme olumlu bir rekabet anlayışı içinde sürmekte.

 

Nitekim Trabzon’umuzda yaşanan değişim ve gelişim ülkemizin dünyada yaşadığı uluslar arası yayınlarda ve makalelerde ifade edildiği gibi hayret ve ibretle aynı zamanda bazen kıskançlıkla izlenecek seviyeye ulaşmış durumdadır. Bu başarının yakalanmasında her şeyden önce en büyük başarı 76 milyon nüfusu ile Türk milletine aittir. Onların sağlamış olduğu istikrar ve başa getirmiş olduğu yönetim başta Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın sergilemiş olduğu liderlik sayesinde artık Türk milleti, Türk vatandaşları sınır kapılarından çıktığında elinde taşıdığı pasaportu sınırdan girdikleri ülkenin güvenlik görevlisine gösterdiğinde başları dik olarak girmekte ve saygı duyulan bir ülkenin, saygı duyulan vatandaşları olarak oraya girmekte ve ister ticaret ister turistik seyahatlerini gerçekleştirip yine huzurla ülkelerine Türkiye Cumhuriyeti’ne dönmekteler.

 

İşte Trabzon’umuz da bu değişim ve gelişimi yakalayan, bu çerçevede yapılan son araştırmalara göre 81 il arasında yaşanılabilir ilk 4 il arasında yer almaktadır.

 

Bu başarının yakalanmasında başta Sayın Başbakanımızın, TBMM’nin üyelerinin yani halkın tecelligahının üyelerinin çok değerli bakanlar kurulu üyelerimizin ve şehrimizin milletvekili ve bakanımız Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın,  milletvekillerimiz ile gönderilen ödeneğin etkin olarak kullanılmasını sağlayan yerel yönetimlerin göstermiş olduğu başarıda başta Trabzon büyükşehir, ilçe belediye başkanlarımız ve merkezi yönetimin taşradaki uzantısı kamu kurum ve kuruluşlarının başındaki ve en alt seviyedeki çalışanları. Ama her şeyin en iyisine layık olan Trabzon halkının bu konuda gösterdiği dinamizm ve fedakârlıktır.

 

Bu başarının yakalanmasını tabi ki sağlayan önemli unsurlardan bir tanesi de Trabzon’umuzun 4 bin yıllık geçmişinde oluşmuş olan, tarih, kültür ve medeniyet algısıdır” dedi.

      

 

 

ORTAHİSAR PROJESİ DÜNYAYA ÖRNEK GÖSTERİLECEK

      

Devlet eski Bakanı Trabzon Milletvekili Faruk Özak’ın, ‘Türkiye’de metrekaresine en fazla sanatçı düşen il Trabzon’dur’ sözüne atıfta bulunan Vali Kızılcık:

 

“Trabzon’umuz sadece bir spor şehri değil aynı zamanda bir kültür şehridir. İl Özel İdaremiz, Belediye, Üniversite ve TOKİ ile ortaklaşa ilk Türk Müslüman ahalinin yerleşip temayül ettiği mimari ve kültürün o günden bugüne devam ettiği Ortahisar bölgesini şu anda restore etmeye başladık.

 

Bu proje ile beraber artık Trabzon’un hem mimari hem kültürel alanda dünyaya örnek gösterilecek bir projesini inşallah sayın bakanlarımızın ve vekillerimizin katkısıyla 3 yıl içerisinde hayata geçirip ulusal ve uluslar arası çapta benzeri etkinlikleri orada gerçekleştirmenin mutluluğunu hep beraber yaşamış olacağız” ifadelerini kullandı.

      

 

 

Vali Kızılcık, Belediye ve ÇEKÜL Vakfı ile birlikte kent müzesini kurma çalışmalarını başlattıklarını hatırlatarak, 2014 yılı içerisinde açmayı planladıklarını kaydetti.

 

Vali Kızılcık Resim ve Heykel Müzesinin çalışmalarını da başlattıklarını onları da 2014 yılı içinde açmış olacaklarını kaydetti. Vali Kızılcık şunları söyledi:

 

“Dünya Bankası’nın koordinasyonunda yürütülen ‘Dünyadaki Sürdürülebilir Şehirler Projesi’ kapsamında Trabzon’umuz artık şehirler yarışıyor kapsamında çok önemli mesafeleri kat etmiş ve kat etmeye devam edecektir. Bu başarının yakalanmasında emeği geçen tüm yetkililere teşekkür ediyoruz.”

       

 

 

YÜKSEL: ‘TRABZON’A BAĞLILIĞIM MÜEBBETEN’

      

Ankara Valisi Alaaddin Yüksel de yaptığı konuşmasında bir dönem Trabzon’da valilik yaptığını hatırlatarak:

 

“Benim Trabzon’a bağlılığım bu salonda bulunan birçok kişiden farklıdır. Trabzon valimiz gibi bende bir dönem Trabzon gibi müstesna bir şehirde görev yapma imkânım oldu. Trabzon’u hiç ama hiç unutamadım.

 

İkinci bağlılığım da müebbettendir. Yani hayat arkadaşım, can yoldaşım Trabzon’un Maçka ilçesindendir. Dolayısı ile burada Anadolu’dan birçok ilin yaptığı etkinliklerde Ankara valisi olmam protokol gereği olabilir ama bugün burada protokol gereği değil, yürekten bulunuyorum” dedi.

      

 

 

ÖZAK, ‘KAÇIRILAN TRABZON ESERLERİNİ GERİ GETİRECEĞİZ’

      

AK Parti Trabzon Milletvekili Faruk Özak, Trabzon’un 1. Dünya Savaşı sırasında düşman işgali altında olduğu yıllarda Trabzon’dan birçok tarihi eserin Ruslar tarafından kaçırıldığını ifade ederek:

 

“Trabzon’a getirilerek burada sergilenecek”

 

“Trabzon’dan kaçırılan tarihi eserleri tekrar buraya getirmeye çalışıyoruz. Osmanlı döneminde bu girişimler Ruslara yazı yazılara başlatılmış ama sonuç alınamamıştı.

 

Son olarak ise Rusya Devlet Başkanı Putin’in İstanbul’u ziyareti sırasında Başbakanımıza bu konuyu ilettik. Başbakanımız da eserlerin bulunup Türkiye getirilmesi için Rusya Devlet Başkanı Putin’e konuyu aktardı. Sonrasında ise Rusya tarafından hemen Trabzon arandı. Ve eserlerin şu anda nerelerde olduğunu tam olarak bulmaya çalışıyoruz. Bu eserler Trabzon’a getirilerek burada sergilenecek.

 

Ayrıca Rusya Trabzon’u işgal ederken bu sırada filme almışlar. Bu filmi de bulduk. Belgesel yapmak için çalışmalara başladık” dedi.

       

 

 

TRABZON SUNUMU

      

Trabzon Etkinliklerinin açılışında konuşan Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzon’la ilgili son derece güzel bir sunum gerçekleştirdi.

 

Başkan Gümrükçüoğlu konuşmasını yapmak için kürsüye geldiğinde sözlerini kısa keserek izleyenlere ‘Trabzon Değişimi Yaşıyor’ başlıklı 11 dakikalık bir görüntü izlettirdi. Belediye Başkanlığı döneminde yapılan hizmetleri anlatan görüntü izleyenler tarafından dikkatle takip edilirken büyük alkış aldı.

      

Gümrükçüoğlu’nun ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş kısa bir konuşma yaptı. Topbaş, bir Karadenizli olarak etkinliklere katıldığını ifade ederken her yıl çocuklarını memleketi Artvin’e götürdüğünü ve bu şekilde kültürlerini yaşatmaya çalıştıklarını kaydetti.

        

Konuşmaların ardından etkinliğe katılanlar Trabzon’un tarihi ve turistik yönlerinin yanı sıra yöresel ürünlerinin de sergilendiği stantları tek tek gezerek ilgiyle izlediler.

 

VB-21.03.2013

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Gündem

MEVLİD KANDİLİNİZ MÜBÂREK OLSUN

MEVLİD KANDİLİNİZ MÜBÂREK OLSUN Bu Gece 1 Rebiu'l Evvel 1436 (2 Ocak 2015) Cuma Gecesi; İslam Âlemince, Âlemlere Rahmet Olarak Gönderilen Sevgi...

MHP İl Başkanı Demeli: 'Trabzon Her Geçen Gün Kan Kaybediyor'

MHP İl Başkanı Demeli: 'Trabzon Her Geçen Gün Kan Kaybediyor' MHP Trabzon İl Başkanı Muammer Demeli, bugün Parti İl Binasında Düzenlediği Basın Toplantısında: "Fırsatını bulan b...
MUHAMMET YAVRUOĞLU (Özgeçmiş)19 Nisan 2015

GALERİ

Kuruluş Tarihi: 9 Haziran 2010-Tüm Hakları Trabzon Haber Ajansı Yayıncılık ve İnternet Hizmetleri'ne Aittir. Kaynak Gösterilerek Haberler Yayınlanabilir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi