TRABZON HABER AJANSI
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

GELENEKSEL HUNEFTER YAYLA ŞENLİĞİ YAPILDI

GELENEKSEL HUNEFTER YAYLA ŞENLİĞİ YAPILDI

Tarih 21 Ağustos 2013, 11:21 Editör

Trabzon ve çevresinde yaşayan Türk boylarının hâkimiyetlerini ve geleneklerini yaşatan Karadeniz'in en eski geleneksel ve tarihi Hunefter Yayla Şenliği kapalı bir havada sis ve çiseye rağmen büyük bir coşku ile kutlandı.

 

Trabzon ve çevresinde yaşayan Türk boylarının hâkimiyetlerini ve geleneklerini yaşatan Karadeniz’in en eski geleneksel ve tarihi Hunefter (Honefter, Honeftera Honefter Yedisi, Karabdal Yedisi) Yayla Şenliği kapalı bir havada sis ve çiseye rağmen 20 Ağustos günü büyük bir coşku ile kutlandı.

 

 

 

 

 

Bu yaylalar, tarihe nam salmış yiğit Karadenizlilerin yıllardan beri devam ede gelen eğlence yeri. Bu şenliklerin geçmişi çok eskilere dayanır. Bu yaylalarda konuşma hakkı kemençenin, davul-zurnanın ve horonundur artık. Geriye sadece şenliğe katılanların, bu günlere erişmenin şükrünü bilebilmenin, idrak edebilmenin güzelliği kalıyor.

 

 

 

 

 

Kalabalıktan tespit edebildiğimiz kadarıyla Honefter Yayla Şenliği’ne; CHP Trabzon Milletvekili Volkan Canalioğlu, CHP İl Başkanı Yavuz Karan, Tonya Belediye Başkanı Ahmet Kurt, Dörtyol Belediye Başkanı Cevat Birinci, Akpınar Belediye Başkanı M. Ali Değermenci, Aykut Belediye Başkanı Muhammet Topal, ilçe kaymakamları, belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri, belediye ve il genel meclis üyeleri, muhtarlar, CHP Düzköy Belediye Başkan Aday Adayı Abidin Çalik, Doğder Başkanı Yavuz Yazıcı, Ak Parti Doğanköy Belde Başkanı Mustafa Sebetci, Karadeniz’e hasret Karadenizliler, yayla ve horon meraklılarından oluşan halk katıldı.

 

 

 

Trabzon’un Düzköy ilçesine bağlı Çayırbağı Belediyesi’nin organize ettiği Hunefter (Hun-ifteri) Yayla Şenliği yoğun katılım ve büyük bir coşku ile gerçekleşti. Çok geniş bir alana yayılan şenlik alanında jandarma ve sağlık ekipleri tarafından gerekli güvenlik ve sağlık önlemleri alındı.  

 

 

 

Panayır havasındaki şenlik alanında seyyar satıcıdan, araçlarda ve çadırdan oluşan dükkânlarda iğneden ipliğe, yiyecekten giyeceğe her tür ihtiyaç maddesinin satışa sunulması dikkat çekti.

 

 

 

Daha sabahın erken saatlerinde şenlik alanı insanlarla kaynamaya, insan seli akmaya başladı. Bu kadar kalabalık bir katılımın olduğu şenlik alanında acil planlama yapılarak, eksikliklerin giderilmesi, ihtiyaçların en pratik yoldan karşılanması ve turizmin geliştirilmesi amacıyla çağdaş bir şenlik alanı oluşturulması gerekir diye düşünüyoruz.  

 

 

 

Honefter-2013 Şenliğine her yıl olduğu gibi Tonya Belediyesi Gençlik Merkezi; 20 Ağustos 2013 Salı günü yapılan Honefter Yayla Şenliği'ne “Hep Beraber Honefter’e” sloganıyla katıldı.

 

 

 

Çayırbağı Honefter Yayla Şenliği’nde rengârenk yöresel kıyafetleriyle şenliklere ayrı bir renk katan Şalpazarlı genç bayanlar ve Tonyalı genç erkek horoncuların şenliğin yapıldığı alana kadar horon oynayarak gelmesi hoş görüntüler oluşturdu.

 

 

 

Daha sonra yöresel sanatçılar sahne alarak, yaylacılara unutulmaz saatler yaşattılar. 

 

 

 

Honefter Yayla Şenliği'ne çeşitli yörelerden katılan gruplar çalan yerel müzik eşliğinde kendi ekip ve hemşehrileriyle bol bol horon oynadılar. Bunlardan en görkemlisi Akçaabat, Düzköy, Çayırbağı şenlik organizasyonu ve Tonya’dan şenliğe katılan ekiplerdi.   

 

 

 

Sanatçıların söylediği türkü, çaldıkları kemençe, davul ve zurna eşliğinde iç içe büyük horon halkaları oluşması dikkat çekti. Her zaman olduğu gibi Tonya ekipleri daha az ama daha disiplinli idi. Bir yöneticinin yönetiminde isteyen herkes horon halkasına katıldı.

 

 

 

Hu(o)nefter Şenliğine katılım bu yılda çok fazlaydı. Yalnız Trabzon değil, civar il ve ilçelerden gelenler olduğu gözlendi.

 

 

 

Şenlik alanında büyük bir horon halkası ve ayrıca daha küçük iki grubun oluşturduğu horon halkaları oluştu, müzik eşliğinde coşan insanlar el ele tutuşarak hep birlikte horonlar oynandı.

 

 

 

Ünlü Sanatçı Sait Uçar, oluşturduğu büyük bir horon halkasıyla halkı coşturdu. Daha sonra Sanatçı Mehmet Yılmaz da aynı şekilde geniş bir horon halkasıyla gençleri coşturdu.

 

 

 

Yaylaların Gonçagül Yıldızı Karadeniz’in çok sevilen sanatçısı Hadiye Ölmez, sahneye çıkınca çok ayrı bir rüzgâr esti, söylediği türkülerle ve horon havasıyla şenliğe ayrı bir renk ve neşe kattı, horon halkası daha da büyüdü.

 

 

 

Daha sonra Üzeyir Karaduman, sahneye çıkınca o da halkı coşturdu. Herkesin neşe içerisinde müziğe eşlik ettiği ve yerlerinde duramadıkları gözlendi.

 

 

 

Şenlik; Mavi Karadeniz TV’de Canlı olarak naklen olarak yayınlandı.

 

 

 

 

HONEFTER YAYLA ŞENLİKLERİ’NİN GEÇMİŞİ     

 

Bilindiği üzere Honefter Şenliği (Derneği): Düzköy İlçsesi Çayırbağı (Sidiksa)’nın Yaylası olan ama Tonya-Vakfıkebir, Şalpazarı ve Maçka Yaylalarının birbirine en çok yaklaştığı merkezi yer olan Honefter Yaylası'ndaki ‘Honefter’in yedisi (Karabdal’ın Yedisi)' olarak bilinen şenliktir. Her yıl Ağustos ayının 3. Pazar günü yapılan ve Trabzon’un en eski şenliklerinden biridir. Ancak günümüzde şenlik yeri esas şenlik alanının girişindeki geniş alana taşınmıştır.

                             
Osmanlı Türk-İslam Cihan Devleti Hükümdarı Fatih Sultan Mehmed Han’ın 1461 yılında Trabzon’u fethinden önceki yıllarda da Trabzon ve çevresinde yaşayan Türk boyları hâkimiyetlerini ve geleneklerini sürdürmekteydiler. Tarihi kaynakların ışığındaki tarihi bilgiler de bize bunu teyit etmektedir ki en azından 1400’lü yıllardan beri bu bölgede Türk egemenliği ve etkinliği sürmekteydi. Yayla Derneklerimizin (Şenliklerimizin) başlangıcı da bu yıllara dayanmakta ve 600 yılı aşkın süredir devam ede gelmektedir.

 

Mehmet Birinci - 20.08.2013

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Bölgesel

GENEL MÜDÜR SÜTLÜOĞLU'NDAN VALİ ÖZ'E ZİYARET

GENEL MÜDÜR SÜTLÜOĞLU'NDAN VALİ ÖZ'E ZİYARET ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu'nun Ziyaretinde Konuşan Trabzon Valisi A. Celil Öz: "Çay-Kur, Bölgemiz Ekon...

Sütlüoğlu, Gümrükçüoğlu'nu Ziyaret Etti

Sütlüoğlu, Gümrükçüoğlu'nu Ziyaret Etti ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu'nu ziyare...
MUHAMMET YAVRUOĞLU (Özgeçmiş)19 Nisan 2015

GALERİ

Kuruluş Tarihi: 9 Haziran 2010-Tüm Hakları Trabzon Haber Ajansı Yayıncılık ve İnternet Hizmetleri'ne Aittir. Kaynak Gösterilerek Haberler Yayınlanabilir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi