TRABZON HABER AJANSI
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ENERJİ-TASARRUFU ve ÖNEMİ

Necmi KOÇ

15 Ocak 2012, 21:07

Necmi KOÇ

Hayat kalitemizin iyi olması büyük ölçüde enerji ve enerji kullanımına bağlıdır. Enerji kullanmadan vazgeçemeyeceğimize göre, enerjiyi en verimli bir biçimde kullanmak durumundayız.

 

 

 13-Ocak: 30. Enerji Verimliliği Haftası

 

Enerjiyi fazla ve gelişimi güzel kullanmanın sonunda: Doğal kaynakları hızla tüketiyoruz, çevre kirliliği yapıyoruz, enerji için yüksek miktarda para ödüyoruz.

 

Aynı ve benzeri işleri daha az enerji kullanarak yapabiliriz. Şöyle ki yalıtımsız bir evde soğuk havalarda konforlu bir ısınma sağlanamadığı gibi daha fazla yakıt kullanarak daha fazla para ödenir. Üstelik bacan çevreye daha fazla kirlilik yayılır.

 

Oysa, aynı büyüklükte ve aynı çevredeki yalıtımı iyi yapılmış bir evde kış aylarında daha az yakıt kullanarak daha iyi daha konforlu ısınıldığı ve daha az para ödendiği ve çevreye de bacadan daha az miktarda kirlilik yayıldığı bir gerçektir.

 

Enerji tasarrufu ve kirliliği açısından, kalorifer kazanlarının usulüne uygun yakılması çok önemlidir. Bunun için kalorifer kazanlarının yakıcıları bu konuda iyi eğitilmiş olmaları esastır. Bu konuya gereken önemi versek kış aylarında güzel Trabzon’umuzda bacalardan çevreye daha az karbondioksit yaymış oluruz. Böylece daha az kömür kokusu solumuş oluruz.

 

Dünyada bugün enerji sektöründe en büyük oranda fosil yakıt (kömür, petrol…)  kullanılmakta. Enerji tüketimi bu şekilde devam edildiği sürece bu fosil yakıtların yüzde ellisi yani yarısı 2020 yılında tükeneceği uzmanlarca tahmin edilmektedir.

 

Ayrıca, fosil kaynaklar ve yatıklar aynı zamanda kimya ve ilaç sektöründe de kullanılmaktadır. İşin bu yönünü de düşünecek olursak, enerji tasarrufunun ne denli önemli olduğu ortadadır.

 

Kullandığımız enerjisin yaklaşık yüzde 60’ını başka ülkelerden alıyoruz. Ulusak ekonomimizin düzelmesi için enerjiyi tutumlu kullanmak zorundayız. 15 Ocak 2012 Pazar

 

NECMİ KOÇ

 

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
MUHAMMET YAVRUOĞLU (Özgeçmiş)19 Nisan 2015

GALERİ

Kuruluş Tarihi: 9 Haziran 2010-Tüm Hakları Trabzon Haber Ajansı Yayıncılık ve İnternet Hizmetleri'ne Aittir. Kaynak Gösterilerek Haberler Yayınlanabilir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi