TRABZON HABER AJANSI
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

BÜYÜKŞEHİR'E ŞEFİK TÜRKMEN BEY YAKIŞMAZ MI?

Mustafa YAZICI

20 Mayıs 2013, 02:01

Mustafa YAZICI

 

 

 Yazar: Araştırmacı Yazar Mustafa YAZICI

 

Büyükşehir Belediye Başkanlığına Şefik Türkmen Bey yakışmaz mı?

                

 

 Akçaabat Belediye Başkanı Müh. Şefik TÜRKMEN

 

İşi siyasî partizanlığa dökerek başka alternatif aramaya hiç gerek yok.

 

Meydanda kendini senelerce ispatlamış, Akçaabat gibi sinörcü (dükkânları önündeki tretuvar ve kaldırımlardaki kasaları bile kaldırmayan) bir yerde kaç dönem başarılı Belediye Başkanlığı yapmış, sorunları çözmüş; herkesin şikâyet ettiği trafik anarşisine karşı çok güzel oto park yerleri kurmuş, 1990 selinde çamura batıp gitmiş Akçaabat’ı yeniden kurmuş, ortaya çıkartmış, Trabzon’a her konuda destek vermiş ve örnek olmuş; tarih boyu 2.TRABZON sayılan Akçaabat’ı mühendislik, çevre ve şehircilik ilmiyle imar etmiş; tarih, kültür ve sanat işlerinde Trabzon’u çok geç geçmiş, İlçesini, halkını ve Belediyesini en güzel şekilde temsil ederek Uluslar arası manada korumaya aldırmış; bu nedenle herkesce örnek gösterilmiş bir Belediye Başkanı var ortada. Üstelik Trabzon Belediyesinin seçmeninin % 40’ı Akçaabatlıdır. Dahası var: Trabzon Belediyesinde senelerce beş Belediye Başkanına Kültür araştırma Kurulu sekreterliği yaptıktan sonra ben de seneler önce Akçaabat Belediyesinde kurduğum Kültür Araştırma Kurulunda kendisiyle birlikte çalışmaktayım. Yani, yakından O’nu çok iyi tanıyan bilirkişi olarak ben de cân-ü gönülden kamuya tavsiye ediyorum. Kim ne derse desin .. O, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Başkanlığını bile aşmış durumda.Yeter ki Yüce Allah sağlığını versin..

                  

Özetle: Şefik TÜRKMEN bey “LEB” demeden Leblebiyi anlıyor.. Bir çokları gibi adamı yalvartmıyor..  Haksız olarak O’na karşı çıkanlar hep Sinörcüdür. Şehirci ,toplumcu değil.. Haklı olarak eleştiren varsa onu zaten Yüce Allah (C.C.) biliyor. Herkesin hatası olabilir. Fakat, önemli olan buna rağmen-hatalardan dönüp- topluma yeterli hizmet verebilmektir. Biz Türkiye’yi bir Sent’e  muhtaç edenleri bile gördük.. Takım tutar gibi Belediye başkanı seçilmez. İlmen seçilir. Ehli olan, erbâbı olan seçilir. Koltuk için İmam-ı Azam’ı bile linç eden gafilleri bütün dünya biliyor. Bugün birçok Belediye ve Belde başkanı ehliyetsiz–ruhsatsız araba sürenler gibi.. Kusuru bizlere değil kendilerine bulsunlar. Çevre ve şehirciliği iyi öğrensinler. Şefik bey hiç kimseye taviz vermez. Bana bile... Zaten ben tavizcilere, sinörcülere karşıyım. Öyle tanındığım için adım Sinörcü Hocaya çıktı. Fakat çok mutluyum. Nice rantçılara, sinörcülere  dersini verdim de medeniyete hizmet edenleri desteklemeye devam ediyorum.. Mertçe söylüyorum. Herkes kendi sevap veya vebal payını mutlaka alır.. Asırlar önce GEVHERİ adlı halk şâirimiz ne güzel söylemiş:

                

Gevheri der, işler hata...                   

Katırlar baskındır ata..                    

Olur olmaz maslahata;                     

Çocuklar karışır oldu..

 

İşte Trabzon Büyükşehir Belediyeciliğini, şehirciliğini büyük müslüman Türk âlimi Farabî’nin “MEDİNETÜ’L FÂZILA” adlı “FAZİLETLİ ŞEHİR” belediyeciliğine çevirmek lâzım. Trabzon Trabzon’luktan çıktı. Turistler bile eski şehir rehberleri kitabına bakarak geldikleri için Trabzon’u bulmakta güçlük çekiyorlar. Henüz 21. Asırda bir Treni ve Demiryolunu bile Trabzon’a getiremeyenler halâ şovmenliğe devam ediyorlar. Turistler bile onları kınıyor.. Zaten ben de bundan sonra Trabzon’a Tren ve Demiryolu gelene kadar hiç kimseye oy vermeyeceğim.... Sizin anlayacağınız vaktiyle Trabzon Valilerinin ve Belediye Başkanlarının şehircilik bilmeyişi yüzünden gecekonduculuğa dönen Zağnos ve Tabakhane vadileri ne duruma geldiyse Büyükşehir Belediyeciliği de o perişan durumda. Artık ehlini bulmadan Trabzon, Trabzonspor gibi kurtarılamaz. olur.. Kongre kongre, seçim seçim gidersiniz. Şampiyonluk gelmeyişi gibi bir Şehircilik-Belediyecilik oyunu olur... Sonuç alınamaz.. Yanlış mı? Haksız mıyız? Ben Trabzonlu Araştırmacı bir Yazar olarak –kim ne derse desin- ilmen bu görüşteyim. İktidarın Büyükşehir Trabzon İl Başkanı Dr. Adnan GÜNNAR Bey Akçaabat’tan oluyor da Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı neden Akçaabat’tan olmasın? Bal gibi olur... Böylece kalitesiz, tutucu Partizan belediyecilik zihniyeti de sona erer.. Uluslararası Büyükşehir Belediyeciliği uygulamaya konulur. Asıl sorun ve çözüm buradadır. Ariflere tarifler gerekmez... Ben büyük düşünmek asıl buna diyorum. Yoksa, elektrik direklerine “BÜYÜK DÜŞÜNÜNÜZ” afişleri takmak hiç kimseyi kurtarmıyor. Daha çok sefil ediyor. Lâmbanın aydınlığına yazık. Boşa gidiyor. Halbuki, biz ilmen Hızır A.S. yolunda şehir cereyanını kesmeye çalışanları, şehri karanlıkta bırakanları, gemiyi batırmaya çalışanları haber veriyoruz. Particiliğe ve rantçılığa asla pirim veremeyiz. Zira, ilim siyaset ve parti üstüdür. Lütfen altta kalıp ezilmeyiniz. Üstte gökleri ve göktekileri görünüz. Dünya ayaklarımızın altında ise (ki öyledir); gökler başımızın üstündedir.. Mes’ele: bunu anlamak idrâk (algı), imân, azim, ihlâs, ahlâk ve medeniyet mertebesine ulaşıp bütün topluma her sene bahar gelmesi misâli uygulayabilmekte. İşte, baharı gönderenin emirleri dinlenirse toplumlara da aynı güzellikte bahar geleceğinden hiç kimsenin şüphesi olmasın... (Âmin)

 

 

MUSTAFA YAZICI

 

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
MUHAMMET YAVRUOĞLU (Özgeçmiş)19 Nisan 2015

GALERİ

Kuruluş Tarihi: 9 Haziran 2010-Tüm Hakları Trabzon Haber Ajansı Yayıncılık ve İnternet Hizmetleri'ne Aittir. Kaynak Gösterilerek Haberler Yayınlanabilir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi