TRABZON HABER AJANSI
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

AFFAN KİTAPÇIOĞLU LİSESİ ve TARİHİ YANLIŞ !

Muhammet YAVRUOĞLU

11 Eylül 2013, 11:48

Muhammet YAVRUOĞLU

 

Trabzon'un köklü ve tarihi okulu Trabzon Lisesi'nden sonra en önemli eğitim-öğretim kurumu Affan Kitapçıoğlu Lisesi'dir.

 

 

 

 Gazeteci (İnt.) - Araştırmacı - Yazar MUHAMMET YAVRUOĞLU

 

 

Değerli insanlar yetiştiren ve değerli kadroya sahip bu eğitim kurumunun kuruluşunun 25.yılında araştırma yazımı, 28-29-30 Mayıs 1997 tarihlerinde Trabzon Karadeniz OLAY Gazetesi’nde saygıdeğer izleyicilerime sunmuştum.

 

25. yılın anısına okul yönetimine o tarihte ki önerim, güzel bir kitap hazırlığı yapılarak yayınlanmasıydı.

 

Aradan yıllar geçtikten sonra ancak bir albümvari kitap yayınlandı. Bu kitap ne yazık ki çok yüzeysel hazırlanmıştı.

 

 

Bir de üzülerek söylüyorum; okula teslim ettiğim gazete nüshalarına rağmen kaç yıl öncesinden yazdığım araştırma yazılarımdan alıntılar yapılmasına rağmen tek satır dahi makalemden bahsedilmemiş, kaynak gösterilmemiş, sadece bir iki fotoğrafın altına ismim eklenmişti. Acaba bu kadar geniş şekilde Affan Kitapçıoğlu Lisesi'ni anlatan başka bir yayın var mıydı?

 

 

 

Kitapçığolu ailesi, Hem Affan Kitapçıoğlu Lisesi’nin ve Hem de Zehra Kitapçıoğlu Ortaokulu'nun ve ayrıca TTSO yanındaki tarihi Zehra Kitapçıoğlu Anaokulu binasını Trabzon Eğitim Camiasına bağışlayarak, büyük bir hizmet yapmıştır.

 

 

 

 

 

Zehra Kitapçıoğlu Orta Okulu'nda banisi Zehra Hanımın fotoğrafı olmasına rağmen, her nedense Affan Kitapçıoğlu Lisesi'nin banisi, Affan Beyin Fotoğrafı ise bir özgeçmişin dışında es geçilmiştir.

 

 

Bu gün ise Liselerin adlarına "ANADOLU" kelimesi eklenmiştir. İyi güzel de Affan Kitapçıoğlu Lisesi'nin adı nasıl olmuş da AFFAN ANADOLU LİSESİ olmuştur. "KİTAPÇIOĞLU" kelimesinin kime ne zararı var ! 'Kitapçıoğlu'nu atarsanız 'Affan'ın ne anlamı kalır? Buna hangi vicdan razı olabilir? Bunu yapanlar, hiç bir eseriyle öğünemezler. Çünkü; dünya, etme bulma dünyasıdır. Yetkililerimiz, lütfen bu tür yanlışları düzeltsinler. Vefa, herkese lazımdır.

 

 

 

 

Şimdi siz saygıdeğer okuyucularımın bilgisine "25.YILINDA AFFAN KİTAPÇIOĞLU LİSESİ" adlı uzun Araştırma/Makalemi saygılarımla sunuyorum.  

 

 

 

 

"25.YILINDA AFFAN KİTAPÇIOĞLU LİSESİ"-Bölüm:1*

 

 

ELVEDA 25 YIL

MERHABA NİCE YILLAR

 

        Trabzon Affan Kitapçıoğlu Lisesi eğitim ve öğretimde 25. yılını büyük bir coşkuyla kutluyor.

 

        Bu amaçla Okul İdaresi, Okul Aile Birliği, eski mezunlar ve öğrencilerin oluşturduğu bir heyet tarafından 28.04.1997, 03.05.1997, 05.06.1997, 14.06.1997 tarihlerinde ve 14–20 Haziran 1997 tarihleri arasında bir dizi etkinlikler planlayarak uygulamaya konuluyor.

 

        25 yıl, su gibi akıp giden koca bir zaman... Bir damla su, bir damla kan pıhtısından Yüce Allah'ın halk ettiği mucizevî bir varlık olan insan. Devamlı hareket içinde iken fark edilemeyen, ancak; geriye bakılınca ve elden avuçtan çıkınca kıymeti anlaşılan zaman...

 

        Affan Kitapçıoğlu Lisesi de, bir asrı aşan Trabzon Lisesi ve asra doğru hızla koşan diğer liselerimiz gibi bir ilim ve irfan yuvası... Nice tohumlar, tomurcuklar bu mekânlara gelmiş, Hakk'ın "Oku!" emri ile filizlenmiş, yeşermiş, öğrettiği bir harf için kırk yıl kölesi olunan öğretmenlerin elinde meyveler vermek üzere programlanmış, ilim ve irfan ile donatılarak hayata atılmışlardır.

 

        Bu onuru yaşayan Affan Kitapçıoğlu Lisesi de bugün mezunlarıyla, öğrencileriyle gurur duyuyor. Her bir mezunu ülkenin herhangi bir yerinde mihenk taşı olmuş, aldığı kültür ve eğitimle ülkesine ve milletine hizmete devam ediyor. Milli ve manevi değerlerimizi ay yıldızlı şanlı bayrağımızı yükseltiyor. Sadece ülkemiz insanına değil, her dalda tüm insanlığa hizmetler sunuyor.

 

AFFAN KİTAPÇIOĞLU LİSESİ'NİN KURULUŞU ve TARİHÇESİ

 

        Affan Kitapçıoğlu Lisesi Trabzon Merkez Bahçecik Mahallesi'nde, mülkiyeti Maliye Hazinesine ait 91 pafta, 442 ada, 110 parsel sayılı, 13.450 m2. Yüzölçümlü arazi üzerinde kurulmuştur. Çevresinde tarihi İmam Hatip Lisesi, Karadeniz Bölgesi'nin en büyük cami olacak olan Mehmet Akif Ersoy Camii, Namık Kemal İlköğretim Okulu, Trabzon Vakıflar Öğrenci Yurdu, Kız İmam-Hatip Lisesi, Anadolu İmam-Hatip Lisesi, Gazipaşa İlköğretim Okulu ve Zehra Kitapçıoğlu Ortaokulu bulunan, Affan Kitapçıoğlu Lisesi; Bahçecik Mahallesi'nden Erdoğdu'ya giden şosenin üzerindedir.

 

        Bahçecik, şipşirin küçük bir mahalle olmasına rağmen bünyesinde birçok okulu kapsamaktadır. İşte eğitim ve öğretimin altın halkalarından biri de Affan Kitapçıoğlu Lisesi'dir.

 

AFFAN

KİTAPÇIOĞLU

LİSESİ*

 

Atamızın izinde

Yürüyoruz hepimiz

Coşkun akan sel gibi

Affan Lisesiyiz biz

 

Karanlığın içinde

Doğan güneş gibiyiz.

Bilginin ışığında

Affan Lisesiyiz biz

 

Uygarlık yarışında

Bütün gençler el ele

Karşıyız cehalete

Affan Lisesiyiz biz

 

Güçlüyüz gururluyuz

Biliyoruz hepimiz

Bilim fen yarışında

Affan Lisesiyiz biz

 

* Emine UZUN ("GÖZE" Dergisi, A.K. Lisesi Yayını Sayı: 1, Sayfa: 2, Trabzon–1993)

 

        Affan Kitapçıoğlu Lisesi’ne, Affan-Zehra Kitapçıoğlu çifti tarafından tahsis edilen arazi üzerinde Lise, idari bina, spor salonu ve bilahare yapılarak, 07.12.1986 tarihinde hizmete açılan yatılı kız öğrenci pansiyonu bulunmaktadır.

 

        Lise arsası, AFFAN KİTAPÇIOĞLU isimli şahsın şahsi mülkü iken 1970 yılında arazisini Milli Eğitim Bakanlığı'na bağışlaması sonucu okul inşaatına başlanmış ve 1972 yılında inşaat tamamlanarak, 1972–73 öğretim yılında öğretime açılmıştır. İlk açıldığı yıl Affan Kitapçıoğlu Lisesi'nin öğrenci sayısı 370 ve öğretmen sayısı 16'yı bulmuştu.


        Lise yerinin bağışlanmasına dindar hayır ve hasenat sahibi ve Salih bir aydın olan Affan Kitapçıoğlu'nun eşi Zehra Hanım vesile olmuştur.

 

        Zehra Hanım; bir gece rüyasında elinin üstüne üç adet mühür vurulduğunu görür; rüyasının hayırlara vesile olacağını düşünerek, gördüğü rüyası eşi Affan Bey'e anlatmış. Önce rüyayı yorumlayamamışlar. Ertesi gün Milli Eğitim'den 3 kişilik bir heyet okul yapmak amacıyla kendilerinden bağış talebinde bulununca rüyayı buraya yormuşlar.

 

        Affan Bey, önce okul için yer bağışına sıcak bakmamış ancak eşi Zehra Hanım'ın ısrarıyla lise yerini Milli Eğitim Bakanlığı'na bağışlayarak ilim ve irfan yuvasının açılmasına katkıda bulunarak amel defterinin kapanmamasını sağlamıştır.

 

        1972–73 öğretim yılında hizmete açılan Affan Kitapçıoğlu Lisesi, 1975–76 öğretim yılında Modern Fen Programı uygulamasına başlamış ve 1985–86 öğretim yılında Trabzon'da Modern program uygulayan tek lise olmuştur.

 

        1985–86 öğretim yılından itibaren tekrar klasik sistemi uygulanmaya başlanmıştır.

 

        1984 yılında spor salonunun güney tarafında, 250 öğrenci kapasiteli yatılı kız öğrenci pansiyonu yapımına başlanmış ve 07.12.1986 tarihinde zamanın Milli Eğitim Bakanı Metin EMİROĞLU tarafından hizmete açılmıştır.

 

        1976–79 yılları arasında okul bünyesinde Akşam Lisesi açılmış ve 6 yıllık bir aradan sonra tekrar 1985–86,  1986–87 yıllarında Akşam Lisesi olarak hizmet vermiştir.

 

AFFAN KİTAPÇIOĞLU LİSESİ

 

        Milli Eğitim Bakanlığı'nca A tipi proje uygulanarak, lise binası, idare binası ve kapalı spor salonu ve ayrıca yatılı kız öğrenci pansiyonundan oluşmuştur. Okul binası ve idari binanın çatısı kiremitle kaplıdır.

 

        Okul binası- idari bina-spor salonu bodrum katlar ortak olup bodrum katta; kalorifer dairesi, kömürlük, 2 adet depo, kantin, soyunma odaları, banyo ve duşlar bulunmaktadır.

 

        OKUL BİNASI:

 

        Zemin katta; kimya laboratuarları(1), hazırlık sınıfı (YDA) (17, Fizik laboratuarı  (1), biyoloji laboratuarı (1), öğretmen wc (1), öğrenci wc (2) bulunmaktadır.

I. Katta; Öğretmenler odası, 8 adet sınıf, Okul Aile Birliği ve hizmetli odası, öğrenci wc (2),

II. Katta; Resim odası, 8 adet sınıf, rehberlik odası, müzik odası, öğrenci wc (2)

III. Katta, 9 adet sınıf, coğrafya odası, öğrenci wc (2) bulunmaktadır.

 

        İDARİ BLOK:

 

       Okul binasına kuzey batı taraftan bitişiktir. Zemin katta, Müdür yardımcıları (2), kalem, arşiv.

 

I. Katta; müdür odası, Müdür Baş Yardımcısı odası, muhasebe bürosu, toplantı odası, mescit ve depo bulunmaktadır.

 

        SPOR SALONU:

 

        Uluslararası standartlarda spor kompleksidir. Zemin katta güreş, voleybol, hentbol ve basketbol oynamaya elverişli çok amaçlı spor salonu, çok amaçlı sahne, sahne arkasında toplantı odası, malzeme odaları bulunmaktadır. Spor Salonunda elektronik skorboard (sayı göstergesi) mevcuttur. 1988-89 yılında spor salonu ahşap parke ile döşenmiş ve çatı alüminyum trapezle örtülmüştür.

 

        Okul, idare bina ve spor salonunun kuzeyinde ki arka bahçede futbol sahası, basketbol potası ve barfiks ile ilgili kısım bulunmaktadır.

 

        Ön bahçede ise toplantı ve tören alanı ve ağaçlandırılmış (Dinlenme-Rekreasyon) alan bulunmaktadır.

 

        YATILI KIZ PANSİYONU:

 

        Spor salonunun güneyinde (2) blok halinde 1984 yılında inşaatına başlanmış ve 6.12.1986 tarihinde 4 katlı kaloriferli, 250 öğrenci kapasiteli olarak hizmete açılmıştır.

 

        Pansiyonda 30 yatakhane, 1 yemekhane, 1 mutfak, 4 etüt salonu, 1 revir,   1 çamaşırhane, 3 ambar, 3 idare odası bulunmaktadır.

 

        Bodrum katta; kalorifer hane, çamaşırhane, malzeme depoları, kömürlük ve mescit.

 

        Zemin katta; Yemekhane, mutfak, müdür yardımcısı odası, muhasebe, kalem, revir odası, doktor odası, pansuman odası, malzeme odası, lavabo ve tuvaletler.

 

        1.Katta; Her odasında 8'er öğrencinin kalabileceği her blokta 6'şardan 12 oda (koğuş), banyo, tuvalet ve belletici odası.

 

        II. Katta; I. kattaki gibidir. II. Kat ise; I. Ve II. katlar gibidir.

 

        Yani kısaca Affan Kitapçıoğlu Lisesi 26 derslik, 36 şube, 3 laboratuar, 1 kütüphane, 1 resim odası, 1 öğretmen odası, 1 okul aile birliği odası, kantin, 2 arşiv odası, 2 büro, 1 idare odası, tarih ve coğrafya odaları, bilgisayar laboratuarı, müdür odası, müdür baş yardımcısı odası, Atatürk köşesi,:modern spor kompleksi, futbol sahası, tören alanı ve dinlenme- gezinti alanlarıyla modern bir yapıya sahiptir.

 

        Affan Kitapçıoğlu Lisesi halen çift tedrisatlı olup, normal sınıflar yanında 6 adet (YDH hazırlık, YDA: 1-YDA: 2) Yabancı dil ağırlıklı sınıfı vardır. YDA sınıflarında 180 öğrenci okumaktadır.

 

        24.1.1997 tarihi itibariyle Affan Kitapçıoğlu Lisesi'nden 11.522 öğrenci mezun olmuştur. Mezun olan öğrencilerin büyük çoğunluğu yüksek tahsilini tamamlamış olup çeşitli alanlarda devletimize ve milletimize hizmetlerini sürdürmektedirler.

 

       Mezuniyetten önce okuldaki öğrenci sayısı 2092 iken, mezuniyet sonraki öğrenci sayısı 1813'tür.

 

       Halen Affan Kitapçıoğlu Lisesi'nde, 1 müdür,1 müdür başyardımcısı, 9 müdür yardımcısı görev yapmaktadır.

 

        Affan Kitapçıoğlu Lisesi'nde; Din Kültürü ye Ahlâk Bilgisi: 4, Edebiyat - Türkçe: 11, Felsefe grubu: 4, Matematik: 15, Fizik: 8, Kimya: 7, Fen Bilgisi: 3, Biyoloji: 7, Tarih: 7, Coğrafya:5, İngilizce: 4, Almanca: 1, Fransızca: 1, Beden. Eğitimi: 4, Milli Güvenlik: 1, Resim: 4, Rehberlik: 1 olmak üzere 87 öğretmen görev yapmaktadır. Bu kadroda biri emekli öğretmen, 4'ü geçici görevli, biri de subaydır.

 

AFFAN LİSESİ'NDE BAŞLANGIÇTAN BUGÜNE GÖREV YAPAN MÜDÜRLER:

 

        1-Kemal URHAN (Kuruluşunda yaptı), 2- Mustafa TAFLAN (1. kez)3- İrfan BAŞ, 4- Mustafa TAFLAN (2. kez), 5- Muhittin UZUNALİ, 6- Enver TİRYAKİ, 03.01.1983 tarihinden bu yana okul müdürlüğü görevini yürütüyor. Sadık GÜLER (…..tarihinden bu yana okul müdürlüğü görevini yürütüyor.)

 

DÜNDEN BUGÜNE MÜDÜR BAŞYARDIMCILARI:

 

        1-Cengiz EKŞİ (1972–75), 2-Lütfi YAZICI (1975–76), 3- Mehmet Tahir HAMZAOĞLU (1976-77), 4-Kemal ÜÇÜNCÜ (1977–79); 1. kez,  5- Salih GEDİKLİ (1978- 81), 6-Hilmi KOÇBIYIK (1981–14.2.1983), 7- Kemal ÜÇÜNCÜ (Mart- 1982–31.12.1986), 2. kez, 8-Necmettin Ali BULUTOĞLU (24.11.1986-EKİM 1989), 9-Atilla UZUN (1989-ARALIK 1996) (Hizmet: 18,5 yıl), 10- Sadık GÜLER (10.12.1996'dan itibaren görev yapıyor.) (Süleyman AŞIK).

 

 MEVCUT İDARİ KADRO:

 

        1- Enver TİRYAKİ: (Müdür) (Felsefe), hizmet: 31 yıl, 2- Sadık GÜLER: Müdür Baş Yardımcısı (Din Kültürü Ahlâk Bilgisi): 11 yıl, 3- Süleyman ÂŞIK: Müdür Yardımcısı (Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi): 21 yıl, 4-Asım KAYIKÇI: Müdür Yardımcısı (Fen Bilgisi): 24.5 yıl, 5- Süleyman Sinan ÇOLAKOĞLU Müdür Yardımcısı (Edebiyat): 16.5 yıl, 6- Ömer KARDEŞ: Müdür Yardımcısı (Matematik): 9.5 yıl, 7- Hasan SOLAK, Müdür Yardımcısı (Matematik): 16.5 yıl, 8-Kasım DURMUŞ: Müdür Yardımcısı: (Matematik): 20.5yıl, 9- Temel MAZLUM: Müdür Yardımcısı (Din Kültür Ahlâk Bilgisi): 16'yıl, 10- Ahmet Rasim HACIAHMETOĞLU: Müdür Yardımcısı (Biyoloji): 7.5 yıl, 11-Sami ALACA: Müdür Yardımcısı (Kimya): 17 yıl, (Pansiyondan sorumlu)

 

 1996–97 YILI BRANŞLARA GÖRE ÖĞRETMEN LİSTESİ:

 

 

Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi: Sadık GÜLER, Süleyman ÂŞIK, Temel MAZLUM, Birol LERMİ

 

Edebiyat: S.Sinan ÇOLAKOĞLU, Kemal ' KAZAZ, Niyazi KUMAN-DAŞ,- Kemal BARIŞ, Ahmet, BALTA, Ruhat PUĞAÇA, Ali ADANUR, Pınar GÜNGÖR, Mehmet AKINCI, Remziye TAŞDEMİR, (G.G), Ömer UZLU (Emekli - Geçici gör.)

 

FELSEFE GRUBU: Enver TİRYAKİ, Kerim AKTÜRK, Yıldız TURHAN, Hasan SUNGUR.

 

MATEMATİK: Ömer KARDEŞ, Kasım DURMUŞ, Hasan SOLAK, E. Sultan BULUT, S.Nuri ÇAĞATAY, M. Fazlı DUMAN, Fatih SÖNMEZ, Harika BEKTAŞ, Basri ŞEN, Şahap ŞEN, Mustafa ÖZKAYA, Hakan TÜREDİ, Mediha AKBULUT, Hicran KALYONCUOĞLU, Şakir ŞAHİN.

 

Fizik: Cevdet YILDIZ, Harun FETTAHOĞLU, Veysel ÇOLAK, Hasan OKU-RER, Kenan İMAMOĞLU^ Naci SEYMEN, Nurgül USTA, Sevim ÖRS.

 

Kimya: Sami ALACA, Fazlı ALTINKAYNAK, Neşe KONURALP, Bekir KARAŞ, Mehmet AKYOL, Tuncay SAĞIR, Rüştü TAÇ

 

Fen Bilgisi: Atilla UZUN, Asım KAYIKÇI, Dursun AYDIN

 

Biyoloji: A.Rasim HA-CIAHMETOĞLU, Sezen OK, Fethi KOÇ, Resul KILIÇ, İbrahim, BAYRAM. Şule SEREN, Lütfullah KÖROĞLU

 

Tarih: Mustafa SAĞLAM, Yalçın ÇAĞIR; Semra ÖZEN, Kani BENLİ Salih DEĞİRMENCİ, İlknur BURKAN (Geçici görevi Nuran POYRAZ (Geçiş görevli)

 

Coğrafya: Selâhattin ALİOGLU, Nebiya GAZİOĞLU., Ayhan

ÖZYÜRT, Ali ÜNVER, İlknur EROĞLU

 

İngilizce: Şükran ÖZTURK, Cafer ÇANAKÇI Gül İsmet ÖZKAN, Başak AĞAOĞLU.

          

Almanca: Tahsin OZPINAR

                 

Fransızca: Gülşen OKUR

 

Beden Eğitimi: Mehmet YILMAZ, Abdullah DEMİRBAY, Aydın BAY-RAKTAR, İlhan BOLATCAN

 

Milli Güvelik: Piyade Yarbay Turan ÇİMEN.

 

Resim: Davut SARI Engin YARDIM, Özlem UZUN, N.Nükhet ÇAKMAK

 

Rehberlik:  Asiye EK

 

 

"25. YILDA AFFAN KİTAPÇIOĞLU LİSESİ"-Bölüm:2**

 

 

ALINAN ÖDÜLLERDEN BAZILARI

 

—Atilla UZUN: 3 kez maaş ödülü, 6 kez teşekkür, 3 kez takdir (2'si TÜBİTAK)

 

—Süleyman ÂŞIK: 1 kez maaş ödülü, 3 kez teşekkür, 1 kez taktir.

 

—Sami ALACA; 2 kez maaş ödülü, 7 kez teşekkür, 4 kez takdir (3'ü TÜBİTAK)

 

—Asım KAYIKÇI: 1 kez maaş ödülü, 4 kez teşekkür.

 

—Süleyman Sinan ÇOLAKOĞLU: 1 kez teşekkür.

 

—Hasan SOLAK: 1 kez teşekkür.

 

—Ömer KARDEŞ: 1 kez teşekkür.

 

—Kasım DURMUŞ: 1 kez maaş ödülü, 2 kez teşekkür.

 

—A. Rasim HACIAHME-TOĞLU: 1 kez teşekkür.

 

—Sadık GÜLER: 1 kez teşekkür.

 

OKULUN PERSONEL

DURUMU:

 

Memur: 2 (1 erkek, 1 Bayan), Daktilograf: 3 (1 erkek, 2 Bayan), Kaloriferci: 1 (erkek), Hemşire: 1, Hizmetli 10 (5 erkek, 5 Bayan), Bekçi: 1 (erkek), Belletici: 1 (erkek) olmak üzere toplam 19 kişi görev yapmaktadır.

 

PERSONEL İHTİYACI:

 

Halen okulun 6 memur, 1 mutemet, 1 ambar memuru, 1 aşçı, 1 aşçı yardımcısı, 1 kaloriferci, 1 teknisyen, 1 bahçıvan, 1 şoför, 3 hizmetli olmak üzere 17 adet personele ihtiyaç bulunmaktadır.

 

 ÖĞRETMEN İHTİYACI:

 

Affan Kitapçıoğlu Lisesi'nde önümüzdeki öğretim dönemi için 3 Edebiyatçı, 3 İngilizceci, 2 Felsefeci, 2 Tarihçi, 2 Matematikçi, 2 Coğrafyacı, 2 Beden Eğitimci, 4 Rehberlik, 1 Resim-iş, 1 Müzik, 2 Belletmen' olmak üzere toplam 23 öğretmene daha ihtiyaç olacaktır.

 

OKULUN ÖNCELİKLİ İHTİYAÇLARI

 

        -Halen Milli Eğitim Bakanlığı'nca okula tahsis edilen 1991 Model Ford Minibüsü bulunmaktadır. Okulda laboratuarlar bulunmasına rağmen araç ve gereçler son derece yetersiz ve kalitesizdir. Fizik ve Kimya laboratuarlarında gerektiği gibi uygulama yapılamamaktadır. Laboratuarların en son teknik ürünlerle takviyesi gerekmektedir.

 

        -Yabancı Dil Ağırlıklı sınıflarda televizyonlar, videolar ve bilgisayarlar yetersizdir. İngilizce ağırlıklı sınıflara, Anadolu Liseleri düzeyinde önem verilmesi gerekmektedir.

 

        -Halen pansiyonda etüt çalışmalar, yemekhanede yapılmaktadır. Gece okulda kaloriferler yanmadığından etüt çalışmaları okulda yapılamamaktadır. Bu nedenle fiziki mekân oluşturmak amacıyla spor salonu ile pansiyon arasına estetiği sağlayacak şekilde alt katı garaj, 1. katı sosyal ve kültürel tesisler ve 2. katı da etüt salonlarını içeren en az 20x30m. Ebadında bir binaya ihtiyaç duyulmaktadır.

 

        -Okulun sınıf kapıları, pencereleri, spor salonu ısıtma sistemi, yazı tahtaları, sıralar gibi kısımları eskimiş olup onarım ve bakıma alınması gerekmektedir.

 

         -Pansiyonun çamaşırhanesi çalışmamakta olup, dışarıda temizlik sağlanmakta ve bazı ihtiyaçlar Koruma Derneği tarafından karşılanmaktadır. Bazı personel giderleri de dernek tarafından karşılanmakta olduğundan her ay en az 100 milyon TL’ye ihtiyaç duyulmaktadır.

 

          -Sivil savunma ve yangına ilişkin gerekli malzemeler yetersiz olup öncelikli temini gerekmektedir.

 

OKULUN BAŞARILARI:

 

        Affan Kitapçıoğlu Lisesi, bilimsel yarışmalarda ve TÜBİTAK'ın açtığı bilimsel yarışmalarda çok sayıda bölgesel dereceler almıştır.

 

        1987, yılından itibaren TÜBİTAK tarafından Türkiye genelinde açılan proje yarışmalarında üst üste 4 yıl Türkiye birincilikleri kazanmıştır. Ayrıca diğer dereceleri de paylaşmıştır.

 

        1990 yılında TÜBİTAK tarafından düzenlenen proje yarışmasında okul öğrencileri birincilikler alarak rahmetli Cumhurbaşkanımız Turgut ÖZAL tarafından özel olarak, okul ekibi Çankaya Köşkü'ne davet edilmiştir.

 

        1991 yılında dönemin Başbakanı Mesut YILMAZ tarafından birincilik kazanan öğrenci ekibi Ankara'ya davet edilerek Affan Kitapçıoğlu Lisesi'ne 6 adet bilgisayar verilerek ödüllendirilmiştir.

 

        Affan Kitapçıoğlu Lisesi Bilimsel Yarışmalarda olduğu gibi sportif yarışmalarda da üstün başarılar elde etmiştir. Okul öğrencilerinden İsmail AYYILDIZ 1990 yılında düzenlenen Dünya Tekvando Şampiyonasında Dünya 2.ligi, 1990 yılı Atletizm Yarışmasında Okul Kız Atletizm takımı bireysel ve ekip yarışmalarında 5 adet Türkiye Birincilikleri kazanmıştır.

 

        Lise Kız Hentbol Takımı 1992- 93 öğretim yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (K.K.T.C.)'inde yapılan Türkiye Finallerine katılmak hakkını elde eden ilk Karadeniz Bölgesi Kız Hentbol Takımı olmuştur.

 

        Affan Kitapçıoğlu Lisesi bu başarılarının yanında, ülkemizin geleceği için hayata hazırlanan okul öğrencileri; üniversite sınavlarında çeşitli dalları kazanarak başarılarını pekiştirmişlerdir.

 

        1991-92 öğretim yılında ÖYS sayısal puanda Ebru REİS Türkiye 28'incisi, ÖYS sözel puanda Banu ŞAHİN Türkiye 64'üncüsü olmuştur.

 

        Affan Kitapçıoğlu Lisesi çeşitli mesleklerden hizmet veren örnek mezunlarıyla gurur duymaktadır. Trabzon" Milletvekili Avukat Şeref MALKOÇ gibi binlerce kişi Affanlıya rehber olmaktadır.

 

        Geçmişte olduğu gibi, gelecekte de okulun çalışmaları birlik ve bütünlük içerisinde daima ileriye doğru durmadan sürdürülecek ve her gelecek yıl başarılarda daima atılım yılı olacaktır.

 

 

AFFAN KİTAPÇIOĞLU KİMDİR? (1882- 1970)

 

 

 

 

 

        Affan Kitapçıoğlu Lisesi'ne 13.450 m2 yüzölçümlü çok değerli arazisini vererek, lise yapımına en büyük katkıyı sağlayan ve bu nedenle de ismi, kurulan liseye verilen Affan Kitapçıoğlu Trabzon'un seçkin ailelerinden Kitapçızade Hüseyin Hafız Efendi'nin oğludur. 1882 yılında Trabzon'da doğmuştur. Lise (idadi)'yi bitirdikten sonra ticaret hayatına atılmıştır. Babası Hüseyin Hafız Efendi medrese eğitimi yapmış olup, tanınmış tüccarlardandı. Suriye'nin Şam şehrinde ticaretle uğraşmıştır.

 

        Tüccar bir ailenin oğlu olan Affan Bey, küçük yaşlardan beri ticarete ilgi duymuş ve lise tahsilinden sonra ticaret hayatına atılmıştır. Affan Bey, Trabzon'da ilk mensucat fabrikasını kuran yenilikçi insanlardandır. Fabrika, bu günkü Zirai Donatım Kurumu ile Atış Poligonu arasında kurulmuştu. İpekli dokuma ve Keşanları meşhurdu.

 

        Şakacı ve biraz cimri olarak tanınan Affan Bey, Akçaabat Akdamar Köyü'ndeki Kalaycıoğulları ailesinden Abbas Efendi ve Hamidiye Hanım'ın kızları, aynı zamanda dayısının kızı olan Zehra Hanım'la evlenmiştir.

 

        Affan Bey, Zehra Hanım'la evlendikten sonra ticareti bırakarak, kendi arazilerinde ziraatla uğraşmaya başlamıştır. Bir ara Trabzon Ziraat Odası Başkanlığı da yapan Affan Bey'in çocuğu olmamıştır. Bu nedenle Zehra-Affan Kitapçıoğlu çifti 5 yaşlarındaki bir kız çocuğu olan Seher Hanımı yanlarına almışlardır.

 

        Kızları Seher Hanım, Araklı ilçesi, Yiğitözü Köyü'nden Hancıoğullar’ından (Çebi), Yiğitözü Köyü Muhtarı Kemal Çebi'nin kız kardeşi olup Cumhuriyet Ortaokulu öğretmenlerinden emekli öğretmen Salih ÜÇÜNCÜ'nün eşidir.

 

Trabzon Merkez Değirmendere Sülüklü Şehir Mezarlığı - Foto: Muhammet YAVRUOĞLU

 

        1970 yılında dindar bir kişi olarak tanınan eşi Zehra Hanımın ısrarı ve tavsiyesi üzerine Lisenin yerini Milli Eğitime bağışlayan Affan Bey, bağışı yaptıktan kısa bir süre sonra Hakk'ın rahmetine kavuşmuştur.

 

        Eşi Zehra Hanım, Affan Beyin ölümünden sonra Affan Lisesi'nin doğusunda kalan kendisine ait araziyi de ortaokul yapılmak üzere Milli Eğitime bağışlamış ve Zehra Kitapçıoğlu'nun adı ile anılan 1972 yılında Affan Kitapçıoğlu Lisesi bünyesinde açılan ve 1973' de bitmesi üzerine hizmete giren ortaokulun yapılmasına da vesile olmuştur.

 

 

"25. YILDA AFFAN KİTAPÇIOĞLU LİSESİ"-Bölüm:3***

 

        Zehra Hanım, ayrıca Trabzon Merkez Pazarkapı Mahallesi Sandıkçılar Sokağı'ndaki (güney cephesinde İskender Paşa Çeşmesi bulunmaktadır.) tarihi binayı da Milli Eğitim Bakanlığı'na hibe ettiğinden 1996'yılında  bina restore edilerek Zehra Kitapçıoğlu Ortaokulu kreşi olarak hizmete açılmıştır.

 

        Affan Beyin eşi Zehra Hanım Aralık 1988 yılında Allah’ın rahmetine kavuşmuştur.

 

        Affan Beyin ve Zehra Hanımın kabirleri Asri (Sülüklü) Mezarlığında olup kabirleri yan yanadır. Mezarları Askeri Şehitliği geçince mezarlığın orta kısımlarında kalmaktadır.

 

        Affan Kitapçıoğlu Lisesi'nden ve Zehra Kitapçıoğlu Ortaokulundan mezun olarak, ilim ve irfanla aydınlanan öğrencileri bu hayır ve hasenatta yarışan büyüklerini hep hayır ve dualarla ve rahmetle anacaktır.

 

        Affan Beyin yaşadığı ev;  2 no.lu Erdoğdu mahallesindeki Nuraniye Camiinin bitişiğindeki arazi içerisindeki ev olup Zehra Hanımın da gençlik yılları, Jandarma Alay. Komutanlığı'nın batı bitişiğindeki evde geçmiştir.

 

        Affan Bey ve Zehra Hanım birçok kişinin okumasına maddi katkıda bulunmuşlar, öğretmen Kemal ABANOZOĞLU gibi birçok ünlü kişiyi topluma kazandırmışlardır.

 

ENVER TİRYAKİ

(Affan Kitapçıoğlu Lisesi Müdürü)

 

        30.10.1943 tarihinde, Rize İli Pazar ilçesi, Ardeşen Nahiyesi (sonradan ilçe oldu) Ortaalan (Ortaköy). Köyü'nde doğdu. İbrahim Efendi ve Gülsüm Hanımın oğlu Enver TİRYAKİ;  6 kardeşten (1 'si kız, 5 erkek) ailenin 4. çocuk olarak dünyaya geldi. Çocukluk yılları bu köyde geçti.

 

        Ailesi soyadı kânunundan önce "Kefoğulları" diye tanınmaktadır. 150–200 yıl önce dedeleri Of'tan Ardeşen'e yerleşmişlerdir. Hacı Mürteza'nın 3 oğlu olmuş. Oğullarından biri keyfine çok düşkün olduğundan "Kefoğlu" olarak, diğeri sarı olduğu için "Sarıalioğlu" olarak ve 3. oğlu kara olduğu için "Karaoğlu" diye anılmıştır. Of'tan Ardeşen'e göçen Kefoğlu orada oturdukları köyü kurmuşlar.

 

        Enver Tiryaki; 1951–52 yılları İlkokulu Ortaalan Köyü'nde bitirdi. Bir yıl ara verdikten sonra, Ardeşen de ev tutarak, 1953–54 yılında girdiği Ardeşen ortaokulundan 1956–57 yılında mezun oldu.

 

        1957–58 öğretim yılında Rize Lisesi'nden okumaya başladı. Ev kiralayarak öğretimini sürdürerek, 1960 yılında liseden mezun oldu.

 

        İstanbul'da yakınlarının yanında kalarak 1960–61 öğretim yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'ne girdi. 15.06.1965 tarihinde Ordu Lisesi'nde Felsefe öğretmeni olarak göreve başladı. Burada görev yaparken 30.11.1970 tarihinde askere gitti. Tuzla Yedek subay Piyade Okulu'nda ve Ankara Harita Genel Müdürlüğü'nde (Komutanlığı'nda) vatani görevin tamamladı.

 

        27.04.1972 tarihinde Trabzon Lisesi'nde Felsefe öğretmeni olarak göreve başladı. 3 yıl öğretmen olarak çalıştıktan sonra 1975 yılında Müdür Yardımcılığına atandı. 12.09.1980 tarihine kadar müdür yardımcılığı, 7 ay kadar da Müdür başyardımcılığı yaptı. Ancak rahatsızlığı nedeniyle Müdür Başyardımcılığından ayrıldı.

 

        20.10.1982. tarihinde Erzurum Anadolu Lisesi'ne müdür olarak atanmışsa da, rahatsızlığı nedeniyle bu görev gerçekleşmedi.

 

        27.10.1982 tarihinde bu kez Affan Kitapçıoğlu Lisesi müdürlüğüne atandı. Pek istekli olmamasına rağmen 03.01.1983 tarihinde yeni görevine başladı. Bu tarihten beri de aralıksız Affan Kitapçıoğlu Lisesi Müdürlüğünü yürütmektedir.

 

        Enver TİRYAKİ evli olup 4'ü kız, 1'i erkek olmak üzere 5 çocuk babasıdır.

 

        Enver TİRYAKİ, sevecen, sakin, kendi halinde, insanları çok seven, insanı hiç kırmayan, dinine diyanetine bağlı, çağdaş, cömert, sosyal yardımlaşmaya seven, görev ve sorumluluğun bilincine sahip, bunu amaç edinen, ilkeli bir insan.

 

        Mevzuat engellerinin başarıyı olumsuz yönde etkilediğine inanıyor. Boş zamanlarında kitap okumayı seviyor. Bahçe işleri, çiçek yetiştirme ile uğraşmayı, köy hayatını, yaylaları, doğal güzellikleri seyretmeyi seviyor.

 

        O; mal, mülk edinmeyi, kendisine dert edinmemiş, arabası ve evi yok, hâlâ kirada oturuyor. Çevreci kişiliğe sahip olan TİRYAKİ, gençliğinde voleybol oynamış, futbol ve hentbol seyretmeyi çok seviyor. Yerel halk müziğine ilgi duyuyor.

 

        Milli ve manevi konularda birlik ve beraberlikten yana olan TİRYAKİ, fanatik bir Trabzonspor taraftarı. Onun hizmeti 31,5 yılı geçtiği halde öğrencilerinden ve eğitim camiasından kopamıyor. (05.10.2004 tarihinde emekli olmuştur.)

 

 TÜRK EĞİTİMİNDEKİ GENEL SORUNLAR:

 

        Affan Kitapçıoğlu Lisesi; eğitimi ve öğretimi ile öğretmenleri  ve öğrencileriyle, yönetim kadrolarıyla başarılarını kanıtlamıştır.

 

        Ancak, ülke genelinde eğitimin kalitesi ve düzeyi gün geçtikçe düşüyor. Türk eğitimi yazboz tahtasına dönmüş, köklü reformlar yerine deneme mahiyetinde sürekli değişiklikler yapılıyor.

 

        İlkokul, ortaokul ve liselerde sınıfta kalma kaldırılmış, geleceğimizin teminatı olan gençler kolaycılığa alıştırılmış. Öğretilenlerin çoğunluğu insan hayatında gerekli olmayan şeyler... Tarihimizi, dinimizi ve Büyük Önder Atatürk'ün emrettiği gibi muasır medeniyete erişmek için gerekli olan her şeyi öğrenmek ve öğretmekle mükellefiz.

 

        Büyük Önder Atatürk diyor ki; "Artık bundan böyle Türk Çocuğu kendi tarihini okuyacaktır. Bundan emin olabilirsiniz." Ancak ne yazık ki Türk Çocuğu ne tarihini ne de dinini, milli değerlerini lâyıkı ile öğrenebiliyor. Tarihini bilmeyen hiç bir millet sürekli var olamaz. Selçukluyu, Osmanlı'yı bilmeden Türkiye Cumhuriyeti'nin önemini kavrayıp bağımsızlığımızı yaşatamayız, dünya tarihine yön veremeyiz.

 

        Çilekeş öğretmenlerimize gereken önem verilmiyor. Büyük Önder Atatürk, "Muallimler yeni nesil sizlerin eseri olacaktır" dediği halde, Hz. Ali (R.A); "Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum" diye buyurduğu halde öğretmenlerin durumu içler acısıdır.

 

        Kırk yıl kölesi olunmaya lâyık öğretmenlerimiz geçim derdine düşmüş, geçinemiyor. İkinci bir İş aramak zorunda bırakılıyor. Geçim derdine düşen öğretmen nasıl örnek yeni nesil yetiştirebilir ki... Geleceğe damgasını vuracak yeni nesilleri yetiştirmek için Öğretmene en yüksek ücret verilerek zeki ve çalışkan fertlerin öğretmenlik mesleğine kaymaları özellikle sağlanmalıdır.

 

        Yetkililerimiz dünyada artık uygulanmayan modern matematik uygulaması kaldırılmalıdır.  Başarılarını kanıtlamış İmam-Hatip Liseleri, Meslek liseleri ve Anadolu Liselerinin orta kısımlarının kaldırılması gibi dayatmaları bırakıp, dünyada başarıları kanıtlanmış eğitim sistemlerinden ve Osmanlı eğitim sisteminden de yararlanarak köklü ve milli bir eğitim sistemi belirlenmelidir. Ülkemizde başarılı eğitim veren kolejler örnek alınarak Türk eğitimi bir an önce bataklıktan kurtarılmalıdır.

 

        Maddi külfeti ve kadro yetersizlikleri dikkate alınarak eğitim daha çok bozacak olan kesintisiz eğitim yerine 5+3 şeklinde zorunlu eğitim uygulanmalıdır. Hatta zorunlu eğitim 5+3+3 şeklinde 11 yıla çıkarılmalıdır.

 

        Üniversitelere girişler kolaylaştırılmalı ve bu amaçla dünyanın gelişmiş ülkelerince örnek alınan Osmanlı Yüksek Öğretim sistemi bizde de örnek alınmalıdır.

           

        Üniversitelerimizden mezun olanlara iş imkânları sağlanmalıdır.

 

AFFAN LİSESİ'NDE BAZI SORUNLAR:

 

Affan Kitapçıoğlu Lisesi'nde eğitimin daha başarılı olabilmesi için;

 

a) Yeterli sayıda rehber öğretmenler görevlendirilerek öğrencilerin sorunlarının çözümü ve eğilimleri en sağlıklı şekilde tespiti gereklidir.

 

b) Veli- okul idaresi-öğrenci işbirliği en üst düzeyde sağlanmalıdır.

 

c) Öğretmen ihtiyaçlarını gidermek ve öğretmenlere huzurlu ortamlar sağlanarak, eğitimde başarı ve kalite arttırılmalıdır.

 

d) Sınıf mevcutları 40'ın üstüne çıkarılmamalıdır.

 

e) Dersler, üniversitelerde olduğu gibi konferans sisteminde yapılması sağlanmalıdır.

 

f) Öğrencilerin içerisindeki başarı durumlarına göre sınıfları oluşturulmalıdır.

 

g) İlk kayıt sırasında seviye tespit sınavları yapılarak, seviyelere göre verilecek eğitim, alan konuları ve sınıflar belirlenmelidir.

 

h) Laboratuarlar modern hale getirilmeli, lisan dersleri de en modern imkânlarla verilmeli, öğrencilere bilgisayar bilgisi de verilerek, öğrencilerin çağa uygun yetiştirilmeleri sağlanmalıdır.

 

 j) YDA sınıflarına gerekli önlem verilerek, eğitim, öğretim Kolej ya da Anadolu Lisesi seviyesine çıkarılmalıdır.

 

k) Tecrübeli ve başarılı öğretmenlerin okuldan kopmamaları için gereken tedbirler alınmalıdır.

 

 

MUHAMMET YAVRUOĞLU

       Araştırmacı Yazar

 

 

Kaynak:

 

    *1-Not: Araştırmacı Yazar Muhammet YAVRUOĞLU: 28.05.1997 tarihli K.OLAY Gazetesi

 

  **2-Not: Araştırmacı Yazar Muhammet YAVRUOĞLU: 30.05.1997 tarihli K.OLAY Gazetesi

 

***3-Not: Araştırmacı Yazar Muhammet YAVRUOĞLU:  31.05.1997 tarihli K.OLAY Gazetesi

 

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
MUHAMMET YAVRUOĞLU (Özgeçmiş)19 Nisan 2015

GALERİ

Kuruluş Tarihi: 9 Haziran 2010-Tüm Hakları Trabzon Haber Ajansı Yayıncılık ve İnternet Hizmetleri'ne Aittir. Kaynak Gösterilerek Haberler Yayınlanabilir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi