Fındık sezonunun açılışı yapıldı

tha – Fındık sezonunun açılışı, “Fındıkta Verimi ve Kaliteyi Artırma” projesi kapsamında Yomra İlçesi İkisu Mahallesinde bulunan örnek bahçede düzenlenen etkinlikle yapıldı.

Ticaret Borsası ile Tarım ve Orman Bakanlığı İl Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında hayata geçirilen örnek bahçede düzenlenen törene Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Trabzon Ticaret Borsası Meclis Başkanı Sebahattin Arslantürk, Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu üyeleri Halil Yaroğlu ve İlyas Bektaş ile diğer ilgililer ve davetliler katıldı.

Vali Yücel Yavuz, bölge ve yöre insanı için fındığın önemli bir geçim kaynağı olduğunu ifade ederek, “Fındık bölgemiz ve yöremizde önemli bir geçim kaynağı. Dünyada en çok üretim yapan ülkeyiz. Fındıkta kaliteyi ve verimi arttırmak, aynı alandan daha çok verim almak için kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve konuya taraf olan herkes iyi niyetli bir şekilde projeye dahil oldu. Yapılan çalışmaların neticesinin iyi olduğunu görüyoruz. Projeye katılan bahçe sahibimize ve bu konuya emek veren fedakârlık yapan çiftçilerimize de çok teşekkür ediyorum. Şu anda projeye katılan çiftçilerimiz netice almaya başladılar. İki üç sene sonra tam verim alacaklar. Fındık üretim sektöründe bu projeyi Bakanlığımızın sevk ve iradesinde ilgili tüm taraflarla, ilimiz ve bölge genelinde tamamen yaygınlaştırmak gerekiyor. Ülkemizde diğer tüm sektörlerde olduğu gibi bu alanda da en iyi, en kaliteli ve en güzelini yapmanın azim ve kararlılığı içerisindeyiz” dedi.