Reklam
Trabzon Haber Ajansı

Biyolojik mücadele laboratuvarı açıldı

tha – Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM)’nün 30’uncu yılı kutlama etkinlikleri kapsamında Samsun’da, kahverengi kokarca ile mücadele için kurulan laboratuvar açıldı, ayrıca “Kahverengi Kokarca Paneli” düzenlendi.

Karadeniz Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü bünyesinde DOKAP ve Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçı Birliği’nin katkıları ile kurulan laboratuvarda, kahverengi kokarca ile yapılacak biyolojik mücadelede kullanılacak samuray arıcılığı denilen böcek üretilip, doğal mücadele için bahçelere salınacak.

Ülkemiz tarımı için büyük tehlike arz eden kahverengi kokarca hakkında farkındalık oluşturabilmek için panel düzenlendi. Panele Trabzon Ticaret Borsası Meclis Başkanı Sebahattin Arslantürk ile sektörle ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İslam Saruhan moderatörlüğünde gerçekleştirilen panele Düzce Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Sevcan Öztemiz, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğr.Üyesi Prof.Dr.Ceal Tuncer ve Enstitü Müdürü Doç. Dr. Kibar Ak konuşmacı olarak katıldılar.

Akademisyenler panelde; Halyomorpha halys Biyolojisi, Bölgedeki Durumu ve Yapılan Çalışmalar”,Türkiye’de Zararlı Böceklere Karşı Geçmişten Günümüze Biyolojik Mücadele”, Kahverengi Kokarca ile Biyolojik Mücadele” konularında sunumlar yaptılar ve katılımcıların sorularını yanıtladılar.

Panelin ardından katılımcılara; Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) ve Karadeniz İhracatçı Birlikleri (KİB) tarafından finanse edilen enstitüde yeni kurulan “Biyolojik Mücadele Laboratuvarı” tanıtıldı ve laboratuvarda yapılan ve planlanan çalışmalar hakkında bilgiler verildi

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ