Eğitim ve Öğretime Yarıyıl Mesajı

  tha –  Değerli Trabzonlular

HIZIR AKTAŞ
İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ

Öncelikle Trabzon ilimizde gelinen noktada emeği ve akıl teri olan başta öğretmen arkadaşlarıma, il- ilçe idareci arkadaşlarıma ve bizlere güvenerek çocuklarını emanet eden velilerimize yürekten teşekkür ediyorum. Sizlerin destek ve gayretleri her türlü takdirin üzerindedir.

Eğitim faaliyetlerine çok fazla önem atfeden, her fırsatta bizleri koordine ederek işlerimizin zamanında ve eksiksiz yapılmasını sağlayan Sayın Valimize de şükranlarımı arz ediyorum.

Ayrıca başta Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere tüm mahalli idarecilerimize de destekleri için teşekkür ediyorum.

Gelecek dönemlerde de eğitimde kat ettiğimiz mesafeyi sizlerin çok değerli katkıları ile daha ileri noktalara taşımak için bütün gayretimizle çalışacağımızı ifade etmek istiyorum. Eğitim çalışanlarımızla, kurumlarımızda geliştireceğimiz projelerimizle sistemi daha da dinamik ve enerjik hale getirme gayretinde olacağız. Milletimizin istikbali gibi çok değerli bir mirası devralacak olan çocuklarımızı, üstlenecekleri görevleri başarı ile yapabilecekleri donanımları kazanmış bir şekilde hazırlamak için ilimizin bütün imkânları seferber edilecektir.

Eğitim kurumlarımızın tamamı mesai gözetmeden, ilgili ve bilgili öğretmenlerimizle her vakit güzel Trabzon’umuzun hizmetinde olacaktır.

Sizleri saygıyla selamlıyor, hürmetlerimi sunuyorum.

 2019’u Geride Bırakırken Trabzon’da Eğitimde Akılda Kalanlar:

Z- Kütüphane: 2019 yılı sonu itibariyle ilimizde 7 ilkokul,  21 ortaokul, 17 lise olmak üzere 45 z- kütüphane bulunmaktadır.

Destek Eğitim Odaları: Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Özel eğitim öğrencilerimize yönelik eğitim hizmetlerinin kalitesini artırmak amaçlı okullarımızdaki destek eğitim odalarının yeniden tasarlanması ve 2019 yılı sonuna kadar 121 yeni tasarımlı destek eğitim odası oluşturulması planlanmış ve toplamda 200 destek eğitim odası tamamlanmıştır. Bu kapsamda İlimizde de iki destek eğitim odası tamamlanmıştır.

Bakanlığımız tarafından Aralık ayında yeniden planlanan 200 yeni destek eğitim odası ile bu sayı 400’e çıkarılıp, 5’i ilimizde yapılacak olup, toplamda ilimizde 7 destek eğitimi odası tamamlanmış olacaktır.

Destek eğitim odalarımızın yapılacağı okullar seçilirken; kaynaştırma öğrenci sayısı fazla olan okullar tercih edilmiştir.

Tasarım-Beceri Atölyeleri: Bakanlığımızın 23 Kasım 2018’de kamuoyuyla paylaştığı ve “Mutlu Çocuklar Güçlü Türkiye” sloganıyla yayımlamış olduğu 2023 Eğitim Vizyonu Belgesi’nde yer alan Tasarım Beceri Atölyeleri kurulma çalışmaları devam etmektedir. Şuan itibariyle tamamlanan 5, devam eden 10, planlanan 28 olmak üzere 43 tasarım beceri atölyeleri en kısa zamanda öğrencilerimizin hizmetine sunulacaktır.     

Destekleme ve Yetiştirme Kursları:  2019/2020 Eğitim öğretim yılı ilk döneminde 278 kurs merkezinde 10.649 kurs açılmış olup, bu kurslarda 3558 öğretmen görev almıştır. Kuslara katılan öğrenci sayısı 49,464’tür. Bu öğrencilerden 2515 tanesi mezun olup, Halk Eğitim Müdürlüklerinin açtığı kurslara devam etmektedirler. 

Ayrıca ilgili yönerge kapsamında 11 Ocak 2020 Cumartesi saat: 10:00’da Bakanlığımızca belirlenen 31 okulda 5-12 sınıflardan 2.534 öğrenciye Bakanlıkça belirlenen derslerden değerlendirme sınavı yapılmıştır.

Ölçme Değerlendirme ve Sınav Merkezi tarafından İlimizde 6 ve 7. sınıflarda okuyan 22.046 öğrenciye Fen Bilimleri ve Türkçe derslerinden 1. dönem 2.sınav yerine geçecek ortak sınav yapılmıştır.

Bakanlığımız ÖDSGM tarafından her ay yayınlanan LGS’ye yönelik Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilgiler derslerinden örnek soru çalışmaları devam etmektedir. Komisyonca hazırlanan sorular Bakanlığa gönderilmektedir. 

Ücretsiz taşıma ve Sıcak öğle Yemeği: Trabzon’da 30.335 öğrenci ücretsiz taşınmakta ve bu kapsamda 29.108 öğrenciye de sıcak öğle yemeği verilmektedir.

Teknofest:

“TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali”, Ocak 2017 tarihinde hayata geçen ve Türkiye’nin millî teknoloji hamlesini gerçekleştirmesi ve teknoloji üreten bir topluma dönüşmesini temel hedefi olarak benimseyen Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde, Türkiye’nin önemli kurum ve firmalarının destekleriyle düzenlenmektedir.  19 farklı alanda gerçekleştirilen yarışmalara ilimiz 8 takım, 25 öğrenciyle katılım sağladı ve 2 alanda birincilik elde ederek tarihi bir başarıya imza attı.  Yapılan değerlendirmeler sonucunda Trabzon Faruk Başaran Bilim ve Sanat Merkezi  “TAYFA” takımı Uluslararası Savaşan İHA Döner Kanatlı kategorisinde 1.lik ödülünü alırken; Trabzon Naci Orhan Bilgisayar Bilimleri ve Tasarım Beceri Atölyesi “HAVALİ BİLYALİ” takımıyla Uçan Araba Tasarım Yarışmasında 1.lik ödülünü kazanarak Trabzon’umuza 2 birincilik ödülünü armağan etmiş oldular

FLL Turnuvası:

Bilim Kahramanları Buluşuyor / First Lego League uluslararası turnuvasında KodlaYap Projesi öğretmenlerimiz liderliğinde Robo-Fırtına ve Hırçın Dalga takımımız Ankara yarışmalarında projelerini ve robotik performanslarını sergilediler. Mekanik Tasarım 1.’lik ödülü ve Strateji ve Yenilikçilik alanında 1.’lik ödüllerini kazandı.

TÜBİTAK Erzurum Bölge Yarışmaları:

Ortaöğretime devam etmekte olan ve öğrencileri temel-sosyal bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalara yönlendirmek ve bilimsel gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla TÜBİTAK-Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığınca; Biyoloji, Coğrafya, Yazılım, Fizik, Değerler Eğitimi, Teknolojik Tasarımı, Kimya, Psikoloji, Matematik, Sosyoloji, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı dallarında düzenlenen Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında Erzurum Bölgesinde bulunan ilimiz 100 projenin davet edildiği yarışmada 44 projeyle yer aldı. 12 dalda gerçekleştirilen yarışmada 11 birincilik kazanarak bölgenin lideri oldu.

Trabzonda Teknolig Yarışması:

Trabzon Teknoloji Ligi (TEKNOLİG) kapsamında Valimiz Sayın İsmail USTAOĞLU başkanlığında İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Trabzon Üniversitesi, Trabzon Teknokent, Ortahisar Belediyesi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, Türkiye Gençlik Vakfı Trabzon İl Temsilciliği, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası, Direnç.net ve TÜSİDAM arasında iş birliği protokolü imzalandı. Trabzon TeknoLig Yarışması, ikisi yerel katılıma ve ikisi ulusal katılıma açık toplam 4 ana kategoriden ve alt yarışmalardan oluşmaktadır.

Projelerimiz: