Hacısalihoğlu ‘’Cumhuriyetin ilanı hepimizin ortak değeridir’’

tha – Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu 29 Ekim 1923’de Cumhuriyetin ilanıyla egemenliğin kayıtsız ve şartsız millete geçtiğini ifade etti.

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu kurtuluş savaşının büyük kazanımlarından en önemlisinin Cumhuriyetin ilanı olduğunu söyledi. Hacısalihoğlu ‘’Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir’ sözüyle ilan ettiği Cumhuriyetimizi ilelebet yaşatacağız.’’ dedi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu şu görüşlere yer verdi. “23 Nisan 1920’de açılan Türkiye Büyük Millet Meclisimiz millî egemenliği esas alarak yönetim biçimini 29 Ekim 1923’de Cumhuriyeti ilan ederek bütün dünyaya duyurmuştur. Türkiye Cumhuriyeti milletimizin en büyük ortak değeridir. Türk iş dünyası olarak bizlere düşen de yeni yatırımlarla, üretimle, ticaretle, ekonomik büyümeyi sağlamaktır. Atatürk ve silah arkadaşlarının aziz emaneti Cumhuriyetimizi ve vatanımızı canımız pahasına koruyup, ileriye taşıyacağımıza dair sözümüzü hatırlatmak isterim. Bu duygu ve düşüncelerle, tüm milletimizin Cumhuriyet Bayramını en içten duygularımla kutluyorum.”